Staś Małolepszy

Pierwsza ankieta programu Community Surveys

Ten post został przeniesiony z mojego starego bloga. Niektóre odnośniki mogą nie działać.

Tydzień temu oficjalnie ruszył projekt ankiet społeczności Mozilli, a wraz z nim pierwsza ankieta. Mam nadzieję, że projekt ten znajdzie swoje miejsce wśród sposobów dzielenia się pomysłami, uwagami i odczuciami między społecznością a projektem Mozilla. Społeczność jest bowiem największą wartością tego projektu, dla którego tak go cenię i tak za nim przepadam :)

Strona główna programu Community Surveys

Ankiety powstały, by ułatwić komunikację i zbieranie opinii od członków społeczności. Nie chcemy, by projekt zaczął żyć niezależnym od społeczności życiem — to przecież dzięki tej społeczności Mozilla tak wspaniale się rozwija! Dlatego tak ważne jest dla nas usłyszeć, co sądzicie. Na różne tematy. Stopniowo będziemy publikować nowe ankiety i zadawać nowe pytania. I zachęcamy do dzielenia się Waszymi pomysłami na kolejne pytania (także w komentarzach do tego wpisu)!

Społeczność Mozilli jest fantastycznie niejednorodna. Dziesiątki narodowości, języków, krajów. Wszystkie strefy czasowe i kontynenty. Mało która decyzja daje dokładnie takie same efekty w każdej ze społeczności. Mimo to, stosowanie jednego podejścia jest czasami kuszące. Szczególnie tego nieco bardziej US-centric ;-).

Aby lepiej pomagać społecznościom lokalnym, Mozilla powinna poznać i rozumieć realia, w jakich funkcjonuja te społeczności. W programie ankiet społeczności chodzi własnie o szukanie odpowiedzi u osób, które najlepiej orientują się w sytuacji i potrzebach społeczności lokalnych. I dlatego na stronie projektu, na samym początku, czytamy:

Mozilla to społeczność, a Ty jesteś jej ważną częścią.

Program ankiet dla społeczności służy zbieraniu informacji na temat naszych społeczności oraz poznawaniu opinii, odczuć i pomysłów ich członków. Prosimy Cię o pomoc — ponieważ po prostu wiesz o swojej społeczności więcej.

W pierwszej ankiecie pytamy o Wasze odczucia na temat współpracy między społecznością a projektem. Jak się ona układa? Jak można by ja usprawnić i ulepszyć? Czego najbardziej w tym momencie potrzebuje społeczność? Jak napisał Seth, dość zgadywania! Chcemy poznać Wasze zdanie na ten temat. Dlatego zwracam się z prośbą do wszystkich, który jeszcze tego nie zrobili — wypełnijcie ankietę. We czwartek 22 listopada zamkniemy ją, i w przeciągu tygodnia postaram się przygotować raport z odpowiedzi.

Blog programu Community Surveys

Najnowsze informacje o projekcie, ankietach i wynikach ankiet będą ukazywały się na blogu projektu, a także tutaj.

Kilka słów o początkach projektu:

Zacząłem pracować nad tym projektem jeszcze we wrześniu, kiedy byłem w Paryżu. Razem z Pasclem Chevrelem przegadaliśmy ładnych parę obiadów i dni zastanawiając się, co chcemy osiągnąć i jak sprawić, by się udało. Niedługo potem dołączył do nas Zbyszek Braniecki, kiedy to na kilka dni przyleciał do Paryża, i wspomógł nas swoimi trafnymi uwagami i pomysłami.

W październiku, już z Warszawy, współpracowałem z Sethem Bindernagelem nad opracowaniem pierwszej ankiety. Seth nie rzadko wstawał wcześnie rano, byśmy mogli porozmawiać, a i ja równie często zasypiałem w środku nocy :-)

Wreszcie dzięki pomocy Wila Clousera i Jeremy’ego Orema, udało się uruchomić witrynę surveys.mozilla-europe.org, a dzięki wspaniałej pracy tłumaczy z listy Activemembers Mozilli Europe, ankiety dostępne są w 14 językach!

Napisano: 17.11.2007
Permalink: http://informationisart.com/023

Staś Małolepszy

Notatki o Internecie, społeczeństwie informacyjnym, Mozilli i interakcjach człowiek-komputer.

Najnowsze notatki